در ۱۱ ماهه سال ۹۶ انجام شد:‌ صادرات ۵.۱ میلیارد دلاری محصولات کشاورزی

171

تهران (پانا) - به گفته معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۵.۳ میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش حدود ۵.۱ میلیارد دلار از ابتدا تا بهمن ماه سال ۹۶ از کشور صادر شده است.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، عبدالمهدی بخشنده افزود: این میزان صادرات ۴.۵ درصد از نظر وزنی و ۱۲.۲ درصد از ارزش کل صادرات غیر نفتی کشور را شامل می‌شود.
وی یادآور شد: بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به زیربخش‌های زراعی با سهم ۶۱.۳۵ درصد، باغی با سهم ۲۴.۲۵ درصد و دام و طیور با سهم ۱۱.۴۳ درصد بوده است.
بخشنده اضافه کرد:از لحاظ ارزشی بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی کشور مربوط به زیربخش باغی با سهم ۴۸.۸۲ درصد، زراعی با سهم ۲۴.۹۳ درصد و دام و طیور با سهم ۱۶.۱۱درصد است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در ۱۱ ماه سال قبل، ۱.۳ میلیون تن محصولات باغی به ارزش دو میلیارد و ۴۷۵ میلیون دلار، ۳.۳ میلیون تن محصولات زراعی به ارزش یک میلیارد و ۲۶۴ میلیون دلار، ۶۰۶ هزارتن محصولات دام و طیور به ارزش ۸۱۶ میلیون دلار و ۱۰۲ هزارتن محصولات شیلاتی به ارزش ۳۶۹ میلیون دلار از کشور صادر شده است.
بخشنده با اشاره به صادرات ۱۱۹ هزار تن پسته به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار در ۱۱ ماه سال ۹۶ اظهار داشت:در این مدت، ۲۰۶ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار از ایران صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۸ درصد از نظر وزنی و ۱۷.۵ درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.
وی افزود:در مدت یاد شده، ۲۱۹ هزار تن خرما به ارزش ۲۱۶ میلیون دلار از کشور صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با ۱۱ ماهه سال پیش از آن ۲۰.۵ درصد از نظر وزنی و ۱۹.۵ درصد از لحاظ ارزشی افزایش نشان می‌دهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۴۶۶ هزارتن سیب درختی به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار در ۱۱ ماهه سال ۹۶ از ایران صادر شده است، یادآور شد:این میزان صادرات در مقایسه مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد از نظر وزنی و ۸۵ درصد از لحاظ ارزشی رشد داشته است.
وی گفت:در این مدت، ۹۹ هزار تن انگور به ارزش ۱۴۹ میلیون دلار از ایران به سایر کشورها صادر شده است.
بخشنده با اشاره به این که در ۱۱ ماهه سال ۹۶، صادرات محصولات لبنی ۵۵۲ میلیون دلار، گوجه فرنگی (تازه یا سردکرده) ۳۰۱ میلیون دلار و سیب زمینی (تازه یا سردکرده) ۲۴۱ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است، تصریح کرد:در ۱۱ ماه سال گذشته، ۳۸۰ هزار تن گندم به ارزش ۹۸ میلیون دلار از ایران صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۳۷۱ درصد از نظر وزنی و ۷۶۶ درصد از نظر ارزشی افزایش نشان می‌دهد.
بخشنده گفت:در این مدت، ۱۶۶۸ تن موز به ارزش یک میلیون و ۲۸۷ هزار دلار از کشور صادر شده که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۵۵۵ درصد از لحاظ وزنی و ۱۵۳۱ درصد از نظر ارزشی رشد داشته است.
تاریخ: 20/ فروردین/ 97
منبع: www.ghatreh.com/news/