سمپاشی بیش از ۱۵۶هزار هکتار از مزارع گندم و جو

سمپاشی بیش از ۱۵۶هزار هکتار از مزارع گندم و جو
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون، عملیات سمپاشی در ۱۵۶هزار و ۳۵۵

هکتار از مزارع گندم و جو استان انجام گرفته است.

82874378-72264180

جعفر وحدت با اعلام اینکه این سمپاشی در قالب عملیات مبارزه شیمیایی با علف‌های هرز پهن برگ و نازک برگ به صورت مجزا و توام در استان

صورت گرفته است،
به گزارش خبرنگار ایانا از آذربایجان غربی، وحدت تصریح کرد: برابر بازدیدهای مکرر از اماکن و مزارع غلات آبی و دیم و بررسی گزارشات و فرم‌های زیستی سن غلات دهستان‌ها، اولین ریزش سن مادری در سال جاری در مزارع دیم گندم و جو در شهرستان‌های مهاباد، بوکان، سردشت و ارومیه به صورت موردی مشاهده شده و در بیش از 14 هزار و 380 هکتار ازمزارع غلات استان مبارزه با سن مادری انجام شده است و مبارزه با سن پوره نیز در بعضی از شهرستان‌های استان آغاز شده و در حال انجام است. وحدت ادامه داد: براساس تحقیقات صورت گرفته و سوابق عملیات اجرائی در کشور حاکی از آن است که مبارزه اصولی و فنی با سن غلات از طریق شناخت و آگاهی و به کار بردن تمامی عوامل موثر در کاهش جمعیت آن است.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد: این عملیات کنترلی براساس دستورالعمل‌های فنی و اجرائی صورت می‌گیرد تا خسارت آفت سن به حداقل برسد.

او افزود:در سال زراعی 96-97 تا کنون بیش از 30 اطلاعیه از سوی مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان در خصوص کنترل عوامل خسارت زای محصولات باغی و زراعی صادر شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: اطلاعیه‌های پیش اگاهی به دلیل تعیین زمان مبارزه با افات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و نحوه کنترل و مبارزه با این آفات و بیماری‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار بوده و با رعایت آن از بروز خسارت جلوگیری به عمل می‌آید.
او از پایش مستمر مزارع گندم آبی و دیم از نظر تراکم آفت سن گندم در سطح استان خبر داد و گفت: به علت تغییرات شدید آب و هوایی و بارش های متوالی در استان جمعیت سن در سال جاری دچار نوسان شده و هم اکنون پایش و مبارزه با پوره سن در استان توسط کمیته‌های شهرستانی صورت می‌گیرد.
تاریخ: 20 / خرداد / 97
منبع: www.iana.ir/