ممنوعیت خروج پیاز زعفران از کشور

ممنوعیت خروج پیاز زعفران از کشور

82340723-71236798

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، سید محمد کیایی با بیان این که پیاز زعفران در شمار گیاهانی قرار می گیرد که خروج آن غیر قانونی است، افزود: افراد خاطی و متخلفین در این زمینه برابر مقررات برخورد قانونی صورت می گیرد.
وی اظهارداشت: موضوع خروج پیاز زعفران را با دستگاه های مختلف از جمله ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی مطرح کرده و در حال پی گیری این موضوع هستیم.
کیایی تصریح کرد: پیاز زعفران در اشکال و نام های مختلف ممکن است از مرزهای شرقی کشور به خصوص مرز با افغانستان خارج شود و براساس اطلاع رسانی های صورت گرفته به مرزبانی ها قرار است سازمان های جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و رضوی آموزش های لازم را برای شناسایی پیاز زعفران به مرزبانان مرزهای شرقی ارایه دهند تا از خروج غیر قانونی آن جلوگیری کنند.
وی افزود: کشورهای اروپایی مانند هلند پیاز زعفران را تولید و به سایر کشورها صادر می کنند و با این وجود با توجه به کیفیت و طعم و عطر بی نظیر زعفران ایرانی، به نظر می رسد عمده پیاز زعفران کشت شده در افغانستان مربوط به ایران باشد.
مدیر کل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی به تعرفه 35 تا 38 درصدی چین و هند برای واردات زعفران ایران و تعرفه صفر درصدی برای واردات زعفران افغانستان را یادآور شد و گفت: برخی افراد سودجو در کشور، محصول زعفران را به طور غیر رسمی به افغانستان منتقل کرده و از آنجا با برند زعفران افغانستان صادر می کنند.
وی گفت: وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را نیز پی گیری می کند تا از طریق مراجع قانونی جلوی آن گرفته شود.
کیایی اضافه کرد: چین و هند از کشورهای هدف ایران برای صادرات زعفران است و وزارت جهاد کشاورزی در مورد کاهش تعرفه های این دو کشور با سازمان های ذی ربط رایزنی و مذاکراتی را انجام خواهد داد.
به گزارش ایرنا، از سال گذشته تاکنون صادرات زعفران ایران به چین و هند به علت حمایت های کشورهای اروپایی از افغانستان و تعرفه گذاری برای زعفران ایران با مشکلاتی روبرو شده است.
اکنون محصول زعفران با نگرانی و خطرهایی روبرو است که به حمایت های کوتاه و بلندمدت دولت نیاز دارد و برنامه پنج ساله آن تدوین شده است.
برخی براین باورند که کمتر از 50 درصد محصول زعفران ایران به شکل بسته بندی و با نام ایران صادر می شود و این یکی از معضلات این بخش است.
زعفران گیاهی با نام علمی (Crocus sativus) از تیره زنبقیان به شمار می رود.
زعفران گیاهی کوچک و چند ساله به ارتفاع 10 تا 30 سانتیمتر است که گلهای آن دارای 6 گلبرگ بنفش رنگ و در برخی واریته ها به رنگ گلی یا ارغوانی هستند.
زعفران بسته به نوع برش به چهار شکل نگین، سرگل، پوشال و دسته به بازار عرضه می شود که کمترین قیمت زعفران مربوط به دسته آن است.
منبع :irna
تاریخ خبر: 20/09/1395 |