وزارت جهاد کشاورزی:ارتقای کیفیت کودهای تولیدی و وارداتی اولویت نخست است

تهران - ایرنا – معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ارتقای کیفیت کودهای تولید داخل و وارداتی به عنوان اولویت نخست این وزارتخانه محسوب می شود و باید مورد توجه قرار گیرد.

146

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، عباس کشاورز روز چهارشنبه در نشستی با واردکنندگان و تولید کنندگان کودهای شیمیایی ، در محل اتاق بارزگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ایران ، افزود: مصرف کودهای شیمیایی در سلامت محصولات ، محیط زیست و جامعه نقش بسزایی دارد، بنابراین کیفیت استاندارد کودهای عرضه شده تولید داخل (دولتی یا شبه دولتی) و وارداتی از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
وی اظهار داشت: انتظار می رود تمامی عرضه کنندگان کودهای کشاورزی برای مصرف بهینه کود، مروجین محصولات خود باشند تا کود با روش صحیح در اراضی کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.
به گفته کشاورز ، امروز برای تولید انواع کود از فناوری های جدید بهره گیری می شود و نباید به ترویج دولتی اکتفا شود، ضروری است تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان کودهای کشاورزی ،برای آگاهی کشاورزان وارد عمل شوند.
معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی گفت: مصرف صحیح و کیفی کودشیمیای در اراضی کشاورزی می تواند گیاهان را نسبت به سرمازدگی و دیگر حوادث غیرمترقبه مقاوم کند ،اما تعداد اندکی از کودها را کشاورزان در سطح مزارع مورد استفاده قرار می دهند.

عدم نظارت بر کمیت و کیفیت کودهای کشاورزی در دولت گذشته

این مقام مسئول اظهار داشت : دولت یازدهم در ابتدای فعالیت خود با کمبود شدید انواع کودهای کشاورزی روبرو بود و عدم نظارت بر شیوه درست مصرف ، موجب شد که انبارهای کشور از کود مورد نیاز بخش کشاورزی خالی شد.
وی ، استانداردسازی اجباری کودهای عرضه شده و قانونمند سازی آنها را تحت عنوان آیین نامه ثبت ساماندهی کود به عنوان نخستین اولویت کار در دولت یازدهم ذکر کرد .
کشاورز اضافه کرد: هماهنگی هایی با دستگاه های قضایی صورت گرفت تا با عرضه کنندگان کودهای بی کیفیت به شدت برخورد شود.
وی خاطرنشان ساخت : مصرف سرانه کود در کشور نسبت به میانگین جهانی پایین است و در عین حال روش و شرایط مصرف آن نیز از اهمیت ویژه ای دارد.
منبع: http://www.irna.ir
9-10-94