کشت مکانیزه کنجد در چهار استان کلید خورد

n82745724-72019433

تهران- ایرنا- مجری طرح دانه های روغنی کشور گفت: با توجه به نبود امکان کشت مکانیزه دانه کنجد در گذشته، امسال شرایط کشت مکانیزه در استان های خوزستان، گلستان، البرز و اردبیل مهیا شده است و امکان تعمیم به دیگر استان های کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علیرضا مهاجر» امروز (سه شنبه) در نمایشگاه و همایش بین المللی روغن های خوراکی دانه های روغنی و فراورده های صنایع و ماشین آلات وابسته افزود: در حالت کشت صنعتی، امکان دریافت روغن از این دانه 48 تا 52 درصد است.
وی یادآوری کرد ایران با وجود توان بالا در تولید روغن، دانه های روغنی و کنجاله، جزو وابسته ترین کشورهای واردکننده روغن در دنیا محسوب می شود و میزان مصرف روغن نباتی کشور از 2.5 کیلوگرم در دهه 40 به مرز 20 کیلوگرم کنونی رسیده است.
مهاجر تصریح کرد: بیشترین میزان ابتلا به بیماری های قند و قلب و عروق را در کشور بابت 2محصول وارداتی شکر و روغن خوراکی داریم که اگر این شرایط ادامه پیدا کند 100 درصد دام و طیور مورد نیاز کشور وابسته به خارج می شود؛ تا جایی که گوشت مرغ را وارد کنیم.
وی براین باور است که باید به جای واردات علوفه و کنجاله و روغن خام، دانه های روغنی وارد کنیم تا علاوه بر استفاده از ظرفیت کارخانه های روغن کشی بتوانیم کنجاله آن را برای واحدهای دام و طیور به مصرف برسانیم.
این مسوول افزود: روغن جز صنایعی محسوب می شود که بخش خصوصی آن به جز چند کارخانه مصادره ای فعال است که نوید بخش افزایش تولید کیفی است.
منبع: www.irna.ir/fa/NewsPage
تاریخ: 7 / آذر / 96