رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در گفتگو با ایانا هشدار داد: غفلت از تحقیقات کشاورزی، باعث نابودی است؛ نه عقب‌ماندگی!

129

پاسخگویی به تمام نیازهای کشاورزی در کلیه مؤسسه‌ها، جهت‌گیری آموزش‌ها به سمت آموزش بهره‌برداران و توسعه همکاری با رسانه‌ها و شبکه تلویزیونی کشاورز برای افزایش فعالیت‌های ترویجی از مهم‌ترین اهداف سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سال 94 است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام اینکه تلاش این سازمان در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی، چابک‌سازی و افزایش کارایی مجموعه بوده است، گفت: به همین منظور با جلوگیری از گسترش کمی سازمان تا جای ممکن به توسعه کیفی پرداختیم.
اسکندر زند از افزایش سهم بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و بخش‌های بین‌المللی در تحقیقات کشاورزی خبر داد و افزود: بر این اساس، 25 دستاورد تحقیقاتی به‌ویژه در بخش بذر گیاهان زراعی به بخش خصوصی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شد.
وی با اعلام اینکه با افزایش ارتباطات سازمان با دانشگاه تعدادی از پایان‌نامه‌های دانشجویی را به سمت نیازهای بخش تحقیقاتی هدایت کردیم، ادامه داد: در همین راستا تعدادی قرارداد تحقیقاتی با دانشگاه‌ها به‌منظور کمک‌رسانی به تحقیقات کشاورزی منعقد شده است و سعی کرده‌ایم با ارتقای اعضای هیئت علمی، محققان را به سمت رفع نیازهای کشور سوق دهیم.
زند از جذب 250 عضو هیئت علمی در دو سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: فعالیت‌های مشترکی را با دانشگاهیان شروع کرده‌ایم و در تلاش برای بهبود روابط با این بخش هستیم.
وی با اشاره به شش‌هزار و 300 طرح تحقیقاتی انجام‌شده در سال 93 و کسب رتبه نخست و دوم جشنواره پژوهش‌های کاربردی در جشنواره بین‌المللی خوارزمی تصریح کرد: مهم‌ترین هدف برای سال جاری پاسخگویی به تمامی نیازهای کشاورزی در کلیه مؤسسه‌ها، جهت‌گیری آموزش به سمت آموزش بهره‌برداران و همکاری با رسانه‌ها و شبکه کشاورز برای افزایش فعالیت‌های ترویجی است.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به نام سال "همدلی و همزبانی، دولت و ملت" یادآور شد: زمانی که قرار است یک کار بزرگ انجام شود، نیاز به هم‌افزایی وجود دارد و مقام معظم رهبری با انتخاب این نام نشان داده است که علاقه‌مند به همدلی بیشتر ملت و دولت در جهت انجام کارهای بزرگ و هم‌افزاتر شدن آنها است و این توانایی را در کشور دیده‌اند و همگی باید برای تحقق شعار سال تلاش کنیم.
زند با اشاره به رایزنی‌های صورت‌گرفته در اوایل سال جاری تأکید کرد: عزم جدی که کشور در برقراری ارتباطات بهتر با دنیا دارد، حاکی از انجام یک کار بزرگ و ماندگار برای کشور است.
وی با بیان اینکه امسال، سال انتخابات مجلس و سالی سرنوشت‌ساز برای برنامه‌های آینده توسعه در کشور است، اظهار داشت: نه ملت به‌تنهایی و نه دولت به‌تنهایی نمی‌توانند به آرمان‌ها و ایده‌آل‌هایشان برسند و باید همگی دست به دست هم بدهند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی همچنین گفت: بر خلاف چشم‌اندازی که مقام معظم رهبری برای بخش تحقیقات مشخص کرده بود، سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی زیر نیم درصد است و تحقیقات همچنان مورد بی‌مهری است و همانند سال‌های قبل تأمین اعتبار به سختی انجام می‌گیرد.
زند با اعلام اینکه تحقیقات کشاورزی با قدمت 100 ساله ریشه‌دار و عمیق است، افزود: تا زمانی که به تحقیقات بی‌مهری شود، قطعاً اتفاقات بزرگی در کشور رخ نخواهد داد و لطمات و آسیب‌های جدی به بخش وارد خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به‌دلیل شرایط موجود سعی کردیم با اقتصاد مقاومتی پیش برویم و زیاد گله‌مند نبوده‌ایم، اما در حال حاضر امیدواریم با لغو تحریم‌ها و بیرون آمدن کشور از شرایط به‌وجودآمده، این روند ادامه پیدا نکند.
زند در پایان با اشاره به تأکیدات رهبری به بخش تحقیقات، از کم‌توجهی‌های حاضر گلایه کرد و یادآور شد: در گذشته اگر از تحقیقات غفلت می‌کردیم، عقب می‌ماندیم؛ امادر آینده اگر از تحقیقات غفلت کنیم، نابود می‌شویم.
منبع: http://www.iana.ir/keshavarzi/
29-01-94