پایگاه الکترونیکی ثبت مواد کودی به نشانی www.kswri.ir به‌منظور تسریع و تسهیل در کار راه‌اندازی شد.

135

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اشاره به ثبت 90 تقاضای ثبت مواد کودی گفت: 30 کود تأکید‌شده نیز آماده ثبت هستند که به‌زودی گواهی ثبت به آنها داده خواهد شد.
کامبیز بازرگان، نارضایتی تولیدکنندگان به نحوه ثبت را به‌دلیل تناقض به‌وجودآمده در تاریخ اعلام‌شده برای اخذ شماره ثبت مواد کودی و تاریخ اعلام‌شده در کتاب قانون مقررات واردات و صادرات عنوان کرد و افزود: مؤسسه تحقیقات خاک و آب برای اخذ شماره ثبت تا 21 مردادماه سال جاری مهلت داده بود، این در حالی است که برای واردات از ابتدای سال، نیاز به شماره ثبت بود که این مشکل با نامه‌نگاری‌های انجام‌شده رفع شده و واردکنندگان نیز تا 21 مردادماه سال جاری اجازه واردات بدون شماره ثبت را دارند.
وی با عنوان اینکه هزینه ثبت بالا نیست، خاطرنشان کرد: از آنجا که این هزینه یک بار برای همیشه پرداخت می‌شود و در سال‌های آینده تنها نیاز به تمدید با هزینه کمتر است، مبلغ زیادی از تولیدکنندگان و واردکنندگان اخذ نشده است.
رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در ادامه از راه‌اندازی پایگاه الکترونیکی مؤسسه تحقیقات خاک و آب به نشانی www.kswri.ir به‌منظور تسریع و تسهیل در کار ثبت مواد کودی خبر داد و تصریح کرد: تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد کودی می‌توانند از این پس مدارک خود را برای اخذ شماره ثبت مواد کودی به این پایگاه الکترونیکی ارسال کنند.
بازرگان درباره چگونگی دریافت نمونه‌های کودی از متقاضیان نیز ادامه داد: مؤسسه تحقیقات خاک و آب، نمونه‌های کودی را از تولیدکنندگان داخلی و از کارخانه‌ها تحویل می‌گیرد و واردکنندگان باید نمونه‌های کودی را به صورت پلمپ شده برای این مؤسسه ارسال کنند.
وی یادآور شد: دست‌اندرکاران مواد کودی تا 21 مردادماه امسال فرصت دارند برای اخذ شماره ثبت مواد کودی، اقدام کنند.
بازرگان تأکید کرد: مواد کودی قبل از عرضه در بازار باید از مؤسسه تحقیقات خاک و آب، شماره ثبت دریافت کرده باشند و برای کودهای وارداتی قبل از آن که ثبت سفارش شوند، این کار انجام می‌شود.
بر پایه این گزارش، طبق آیین نامه ثبت وکنترل کیفی انواع مواد کودی که توسط وزیر جهاد کشاورزی نیز ابلاغ شده است، تمام تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان مواد کودی موظف شده‌اند مدارک و نمونه‌های کودی را برای بررسی و اخذ شماره ثبت به مؤسسه تحقیقات خاک و آب ارسال کنند که با راه‌اندازی این پایگاه الکترونیکی نیازی به حضور فیزیکی متقاضیان برای تحویل مدارک نیست./
منبع: http://keshavarznews.ir
7-4-94