دولت 25هزار میلیارد ریال برای اجرای آبیاری تحت فشار در کشور اختصاص داد

بوشهر- ایرنا- قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت در دو سال گذشته 25 هزار میلیارد ریال برای اجرای آبیاری تحت فشار در سطح کشور اختصاص داده است.

136

به گزارش ایرنا، خلیل آقایی چهارشنبه در جمع کشاورزان و مسوولان شهرستان دشتستان در استان بوشهر به کمبود منابع آبی در سطح کشور اشاره و اظهار داشت: با توجه به کمبود بارش ها، کمبود منابع آبی به شدت احساس می شود.
وی بیان داشت: اجرای آبیاری تحت فشار به عنوان اولویت اصلی در شبکه آبیاری است و علاوه بر اصلاح شیوه های آبیاری باعث اشتغالزایی بیشتر و تولید محصول با کیفیت خواهد شد.
آقایی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان از طرح های آبیاری تحت فشار تصریح کرد: مهمترین راه مدیریت صحیح منابع آبی، روی آوردن به آبیاری تحت فشار است که با توجه به کمبود منابع آبی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
وی در خصوص آبیاری تحت فشار در اراضی زیر کشت نخیلات گفت: این طرح کارشناسی شده است و کشاورزان مطمئن باشند در بهبود تولید و کیفیت محصول خرما موثر خواهد بود و هیچ ضرری برای نخیلات نخواهد داشت.
قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی همچنین افزود: شهرستان دشتستان 75درصد کشاورزی استان بوشهر را به خود اختصاص داده که در بحث آموزش در حوزه آبیاری قطره ای در این شهرستان اعتبار ویژه ای بویژه در اجرای طرح آبیاری پایلوت در 170هکتار از اراضی آبپخش اختصاص خواهیم داد.
وی یادآور شد: دولت در این بخش سقفی قرار نداده و برای اجرای این طرح در دوهزار و 500 هکتار از اراضی دشتستان 400 میلیارد ریال در سال جاری و سال آینده هزینه خواهد کرد.
فرماندار دشتستان نیز گفت: طرح پایلوت آبیاری تحت فشار در 170 هکتار از اراضی نخیلات منطقه آبپخش با اعتباری بالغ بر 35 میلیارد ریال اجرا می شود.
ارسلان زارع اظهار داشت: با توجه به کمبود آب و جهت استفاده بهینه از منابع آبی، آبیاری تحت فشار گزینه ای مطلوب برای کشاورزی شهرستان و استان است.
وی افزود: در سالیان گذشته در شهرستانهای جنوبی استان بوشهر این شیوه آبیاری اجرا شده و موفقیت آمیز بوده است.
فرماندار دشتستان گفت: در حال حاضر بیشتر کشاورزان شهرستان از روش آبیاری تحت فشار استفاده می کنند و نتیجه بخش بوده است.
کشاورزان منطقه آبپخش حمایت های مستمر دولت از کشاورزان منطقه و آموزش لازم در اجرای آبیاری قطره ای را خواستار شدند و اظهارکردند که اگر دولت از این طرح حمایت مستمر نداشته باشد این طرح نیز راکد می ماند.
7213/1656/1772
منبع: http://www.irna.ir