یک مبتکر ایرانی دستگاه جدا کننده برگ از ساقه اختراع کرد

139

حاصل یک و نیم سال تلاش یک جوان ایرانی اختراع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه است که به گفته وی این دستگاه علاوه بر اینکه میزان آسیب به برگ گیاه دارویی را به شدت کم می‌کند، موجب کاهش هزینه‌ تولید می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، مکانیزه شدن کشاورزی یکی از مسائلی است که امروزه بسیار به آن تأکید می‌شود.
در دنیای امروز، صنعت یکی از ارکان مهم تولید به شمار می ‌رود و کشاورزی هم از این امر مستثنی نیست.
براساس این گزارش جواد بخشی جوان ۳۰ ساله کشاورزی است که موفق به اختراع و ساخت دستگاهی با عنوان «جدا کننده برگ از ساقه » شده است.
این جوان که دانش‌ آموخته رشته صنایع است و در زمینه تولید گیاهان دارویی در شمال کشور مشغول به فعالیت است، می‌گوید: پس از آغاز به کار تولید گیاهان دارویی با مشکلات فراوانی در مرحله برداشت محصول مواجه شدم.
بخشی افزود: یکی از سختی‌ های زراعت گیاهان دارویی پس از برداشت ساقه گیاه از مزرعه، جداسازی برگ‌ ها از ساقه آن است که باید توسط نیروی انسانی انجام شود.
این مخترع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه که یک سال و نیم برای اختراع و ساخت این دستگاه وقت صرف کرده است، اظهار داشت: جدا کردن ساقه از برگ کاری زمان‌بر است، ضمن اینکه در اغلب موارد نتیجه کاملا دلخواه به دست نمی‌آید، زیرا برگ باید بدون هیچ‌ گونه آسیبی از ساقه جدا شود.
بخشی بیان داشت: برگ گیاهان دارویی نباید هیچ گونه آسیبی ببیند، زیرا کوچکترین صدمه به آن موجب از بین رفتن برگ و سیاه شدن آن می‌شود.
این مخترع جوان تصریح کرد: هزینه بالای کارگر هم یکی از مسائلی است که باعث عدم صرفه اقتصادی تولید این گیاهان می‌شود.
مخترع دستگاه جدا کننده برگ از ساقه افزود: دستگاه مذکور قادر است برگ‌های ۱۰ الی ۱۵ ساقه را در طول ۶ ثانیه جدا کند در حالی که هر فرد بطور متوسط توانایی جدا کردن برگ‌ از ساقه را در زمان ۶ ثانیه دارد.
این مخترع جوان اظهار داشت: چیدن برگ از ساقه در این دستگاه بدون هیچ گونه آسیبی به برگ انجام می‌شود.
بخشی که موفق به اخذ گواهی نامه ثبت اختراعش شده، است: گفت: بسیار علاقه مندم که این دستگاه در ایران به تولید انبوه برسد، تا از این طریق به مردم کشور خدمت کنم.
وی افزود : در صورت ساخت این دستگاه تحول عظیمی در تولید گیاهان دارویی حاصل می‌‌شود زیرا یکی از مشکلات تولید گیاهان دارویی عدم صرفه اقتصادی به دلیل هزینه‌های بالای کارگر است در حالی که با بهره ‌گیری از این دستگاه که توان جداسازی برگ از گیاهان دارویی ساقه‌ دار را دارد، تولید گیاهان دارویی بسیار بصرفه می‌شود.
بخشی تصریح کرد: با بهره ‌گیری از این دستگاه فقط ۲ نفر نیروی انسانی یک نفر برای جدا کردن ساقه گیاه در مزارع و یک نفر هم برای ایستادن پای دستگاه لازم است.
وی افزود: کارگر ساقه‌ های گیاه دارویی را روی غلطک مخصوص قرار داده و این دستگاه بدون کوچکترین آسیبی به برگ گیاه برگ را از ساقه جدا سازی می‌کند.
براساس این گزارش برای جدا کردن برگ از ساقه گیاه چند روش سنتی وجود دارد که در روش اول کارگران ابتدا شاخه‌ ها یا ساقه ‌ها را از بوته یا درختان جدا کرده و پس از دپوی آنها شروع به جدا کردن برگ می‌کنند.
در این روش با توجه به اینکه حجم کار بسیار بالاست و تعداد شاخه ها و ساقه ‌ها بسیار زیاد است این کار تبدیل به یک کار فرسایشی برای کارگر می‌شود و کارگر زیاد رغبت به انجام آن را ندارد، ضمن اینکه راندمان کاری کارگر در صبح و بعدازظهر از ۱۰۰ به ۵۰ درصد و کمتر می‌ رسد.
همچنین هزینه کارگری بسیار بالاست و میزان تلفات و هدر رفتن برگ ها به دلیل خستگی و اشتباهات انسانی بسیار زیاد است.
همچنین از آنجا که مزارع کوچکند و صاحبان مزارع برای کاهش هزینه‌ها از اعزای خانواده استفاده می‌کنند به همین دلیل میزان تولید برگ‌ها بسیار پایین است و میزان عرضه و تقاضا در بازار با هم برابری نمی‌ کند.
در روش دوم که یک روشی سنتی و خشک کردن است بعد از اینکه ساقه‌ ها و شاخه‌ ها جدا شدند و از مزرعه به قسمت فرآوری آورده شدند ابتدا باید کارگران شاخه‌ ها و ساقه‌ ها را به صورت دسته‌ای دسته‌بندی کنند و سپس به صورت آویزان از بندهای محل خشک کردن جدا کنند.
بعد از خشک شدن ساقه‌ ها و شاخه‌ ها آنها را از خشک کن خارج کنند و کارگران با تکان دادن شاخه‌ ها و ساقه‌ ها برگ ها را از آنها جدا می‌کنند در این عمل علاوه بر هزینه‌ های بالای کارگری و صرف زمان بسیار طولانی برای خشک کردن ساقه و شاخه کارفرما باید یک هزینه‌ی اضافه برای خشک کردن چوب ها شاخه‌ ها متحمل شود زیرا ما در این صنعت نیاز به خشک کردن برگها داریم نه شاخه و ساقه همچنین خشک کردن ساقه و شاخه بسیار سخت تر از برگ است.
علاوه بر این در هنگام باز کردن بسته‌ها و خارج کردن آنها از خشک کردن بسیاری از برگها خرد شده و همچنین بسیاری از شاخه‌های ریز و چوب با برگ خشک مخلوط می‌شود که باعث کاهش شدید کیفیت محصول می‌شود همچنین هزینه اضافی بوجاری به کشاورز تحمیل می‌شود که این امر را روشی بدون سود تبدیل می ‌کند.
 منبع: www.iranianagriculture.com