کاهش 55 درصدی هزینه های تولید با اجرای طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی

تهران - ایرنا - رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهادکشاورزی گفت: با اجرای طرح جامع مکانیزاسیون کشاورزی، در بسیاری از محصولات کشاورزی به طور متوسط 35 تا 55 درصد کاهش هزینه های تولید، اقتصادی شدن و پایداری تولید را خواهیم داشت.

141

به گزارش ایرنا از وزارت جهادکشاورزی، کامبیز عباسی افزود: در طرح جامع 12 ساله مکانیزاسیون کشاورزی، نقشه راه صنعت ماشین های کشاورزی ترسیم شده و بخش صنعت می تواند مطابق این طرح نسبت به تولید ماشین ها و ادوات کشاورزی اقدام کند.
وی با بیان اینکه با اجرای طرح 12 ساله، بخشی از کاهش تولید ناشی از عدم حضور مکانیزاسیون در اراضی کشاورزی جبران می شود، مدیریت و کاهش ضایعات محصولات کشاورزی را از دیگر مزیت های این طرح عنوان کرد.
وی افزود: برای اجرای این طرح، سالانه به تسهیلات بانکی بالغ بر 2400 تا 2500 میلیارد تومان در عرصه مکانیزاسیون کشاورزی نیاز است.
وی با اشاره به اینکه طرح جامع 12 ساله مکانیزاسیون کشاورزی در دو مقطع پنج و هفت ساله زمان بندی و اجرا می شود، اظهار داشت: اجرای این طرح از سال 93 آغاز شده و ما براساس این طرح، حوزه مکانیزاسیون کشاورزی را مدیریت کرده ایم.
رییس مرکزتوسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: در عرصه مکانیزاسیون کشاورزی 90 درصد تکیه بر صنعت داخلی و تا 10 درصد نیازمند ماشین های کشاورزی خارجی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: برخی از اجزای ماشین آلات تولید داخل نیز، نیازمند واردات هستند و این صنعت برای ارتقای کیفیت لازم است از دانش روز دنیا بهره ببرد.
عباسی درباره برنامه ششم توسعه گفت: رویکرد این مرکز در برنامه ششم توسعه مبنی بر توسعه فن آوری های نوین، استفاده از دانش روز جهان، مدیریت و توسعه مکانیزاسیون با توجه به حفاظت از منابع آب و خاک است.
وی افزود: ما همچین مدیریت و توسعه مکانیزاسیون مبتنی بر شرایط اقلیمی مناطق مختلف کشور را دنبال خواهیم کرد.
عباسی درباره کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی نیز پیش بینی کرد که با توجه به روند خوبی که در عرصه مکانیزاسیون کشاورزی شروع شده است، سالانه بیش از 20 هزار دستگاه تراکتور و نزدیک به 40 هزار نوع ادوات کشاورزی در اراضی کشاورزی به کار گرفته شود.
وی در مورد ضریب مکانیزاسیون کشاورزی نیز اظهار داشت: براساس پیش بینی انجام گرفته، ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به 1.5 اسب بخار در هکتار تا پایان امسال می رسد.
اقتصام(1)9186**1558
منبع: http://www.irna.ir/fa/News/81811469/
3-8-94