۸۰۲ میلیون دلار محصول کشاورزی در دو ماهه اول امسال صادر شد/ رشد ۴,۵۹ درصدی ارزش صادرات

153

۸۰۲ میلیون دلار محصولات بخش کشاورزی در دو ماهه اول امسال صادر شد که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۲,۵ درصد رشد داشته است.

۸۰۲ میلیون دلار محصولات بخش کشاورزی در دو ماهه اول امسال صادر شد که این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۲,۵ درصد رشد داشته است.
به گزارش ایانا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، ۹۵۵ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۸۰۲ میلیون دلار طی دو ماهه نخست سال جاری صادر شده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۲۲,۵ درصد و از نظر ارزش ۴.۵۹ درصد افزایش نشان می دهد.
سال گشته ۷۸۰ هزارتن محصولات بخش کشاورزی به ارزش ۷۶۷ میلیون دلار صادر شده بود.
براساس این گزارش،سهم صادرات محصولات کشاورزی طی این دو ماه، معادل سهم ۶,۲ درصد از کل وزن و ۱۳.۹۱ درصد از کل ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی می باشد.
در این مدت،بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از نظر ارزشی مربوط به بخش باغبانی با سهم ۴۳,۱۳ درصد، دام و طیور با سهم ۲۶.۵ درصد و زراعی با سهم ۲۵.۶۹ درصد بوده است.
بر پایه این گزارش، بیشترین میزان صادرات بخش کشاورزی از لحاظ وزنی مربوط به بخش زراعی با سهم ۶۰,۴ درصد،باغبانی با سهم ۲۴.۲۳ درصد و دام و طیور با سهم ۱۳.۹۳ درصد می باشد.
برخی اقلام عمده صادراتی بخش کشاورزی از نظر وزنی در اردیبهشت ماه امسال شامل سیب تازه، گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، سیب زمینی تازه یا سرد کرده، پیاز و موسیر،ماست، رب گوجه فرنگی، دوغ و شیر و خامه بسته بندی شده کفیر، انواع کلم قرمز و سفید و قمری و خرما بوده است.
تراز تجارت خارجی بخش کشاورزی از ابتدای فروردین تا انتهای اردیبهشت ماه امسال منفی ۴۷۹ میلیون و ۳۱۰ هزار دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴ به میزان ۴۰ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار بهبود یافته است.
تاریخ :5-4-95
منبع : http://www.iana.ir