واردات تکنولوژی کشاورزی و قرنطینه

دبیر کل خانه کشاورز: قرنطینه نباید دست و پای واردات تکنولوژی برای کشاورزان را ببندد/ آفت ها با سخت گیری بیشتر قرنطینه افزایش می یابد
28 آبان93 منبع :http://keshavarznews.ir/news/
دبیر کل خانه کشاورز با بیان این که «نباید به بهانه قرنطینه جلوی واردات تکنولوژی را بگیریم»، گفت: هرچه راه ورود تکنولوژی را به بهانه قرنطینه سخت کنیم، آفت ها چندین برابر می شود.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، عیسی کلانتری در سمینار سالانه سازمان حفظ نباتات کشور در بابلسر خاطر نشان کرد : واردات بدون ضابطه و کنترل به روش های مختلف صورت می گیرد.
دبیر کل خانه کشاورز با اشاره به قدیمی بودن قوانین حوزه کشاورزی و تاکید بر این که نباید کشاورزان را از تکنولوژی روز محروم کرد و دست و پای واردات تکنولوژی برای آن ها را بگیرد، افزود: اگر جلوی ورود تکنولوژی کشاورزی را بگیریم، کشاورزان بیکار نخواهند بود و مرزها نیز تحت کنترل و مراقبت نیست.
کلانتری تاکید کرد: نباید به بهانه های مختلف کشور را فقیر و تولید را کم کنیم، بلکه باید با افکار نو و استفاده از تکنولوژی و اصلاح قوانین به فکر افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی باشیم.
وی ادامه داد: دنیا بیکار نیست که ما را هدف قرار دهد؛ امروز کشورهای اروپایی بر اساس قوانین انواع محصولات کشاورزی را وارد و یا صادر می کنند.
دبیر کل خانه کشاورز ایران به اهمیت افزایش بهره وری در فعالیت های کشاورزی اشاره و گفت: با توجه به این که وزارت نیرو امسال تا 50 درصد آب کشاورزی را به دلیل وضعیت بحرانی منابع آبی کم خواهد کرد، تنها راه حفظ و پایداری فعالیت های کشاورزی باید برنامه ریزی بر اساس نصف آب موجود باشد.
کلانتری با قدردانی از خدمات دولت یازدهم در حوزه فعالیت های کشاورزی افزود: مراکز خدمات کشاورزی و آموزش مهم ترین برنامه برای حفظ و تولید پایدار محصولات است، اما دولت های نهم و دهم بیشترین بی توجهی را به این موضوع داشتند.
وی اضافه کرد: مراکز خدمات کشاورزی با هشت هزار کارشناس به عنوان نیروهای در صف در فعالیت های کشاورزی محسوب می شوند.
دبیر کل خانه کشاورز گفت: در دولت های نهم و دهم تعداد کارشناسان در مراکز کشاورزی به 600 نفر کاهش و آموزش در بین کشاورزان نیز به صفر رسیده است.