یک ششم محصولات غذایی جهان را حشرات می‌خورند!

یک کارشناس ارشد حشره‎شناسی: یک ششم محصولات غذایی جهان را حشرات می‌خورند!
( 08/09/1393 –منبع http://www.agrofoodnews.com -توسط : کد1982)
یک کارشناس ارشد حشره‎شناسی گفت: حشرات سالانه، قریب به یک ششم محصولات غذایی جهان را مصرف می‎کنند.
پری‎ناز نوری در گفت‎و‎گو با خبرنگار ایسنا در لرستان، اظهار کرد: عوامل متعددی وجود دارند که از افزایش تولید در واحد سطح جلوگیری و خسارات قابل توجهی به محصول وارد می‌کنند که از آن‎ها به عنوان عوامل خسارت‎زای گیاهی نام برده می‎شود.
وی ادامه داد: این عوامل به سه دسته مهم علف‎های هرز، آفات و بیماری‎های گیاهی تقسیم‎بندی می‎شوند که یکی از اساسی‎ترین آن‎ها آفات است.
نوری خاطرنشان کرد: آفت در فرهنگ کشاورزی به طور کلی موجود زنده‎ای را شامل می‎شود که برای گیاهان مضر است.
این کارشناس افزود: در بین آفات، مهمترین گروهی که به گیاهان آسیب می‎زنند، حشرات هستند که البته تمامی حشرات مضر نیستند، بلکه گونه‎های مفیدی نیز مانند زنبورهای عسل که در گرده‎افشانی گیاهان نقش مهمی دارند و کفش‌دوزک‌ها که از شته‎ها تغذیه می‎کنند نیز وجود دارد.
مسئول یک کلینیک گیاه‎پزشکی تصریح کرد: بیش از 10 هزار گونه حشره به عنوان دشمنان بشری طبقه‎بندی می‎شوند چرا که حدود یک ششم از محصولات غذایی سالانه جهان را مصرف می‎کنند.
وی ادامه داد: حشرات به شیوه‎هایی چون جویدن و مکیدن از گیاهان تغذیه می‎کنند. حشرات جونده معمولا از برگ گیاهان و قسمت‎های رویشی تغذیه می‌کنند ولی حشرات مکنده مثل شته‎ها، شیره بافت سلولی گیاه را می‎مکند.
این کارشناس ارشد حشره‎شناسی گفت: علاوه بر ضرری که مستقیما در اثر تغذیه ایجاد می‎شود، حشرات نقش ناقل را در بیش از 200 بیماری میکروبی بازی می‎کنند، خسارت حاصل از حشرات به محصولات در طی یک یا چندین مرحله از چرخه زندگی حشره صورت می‎گیرد. در بعضی از حشرات سیکل زندگی آنها به چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و مرحله بلوغ تقسیم می‎شود و در بعضی دیگر مانند ملخ از سه مرحله تخم، شفیره و بلوغ تشکیل شده است.
وی ادامه داد: لارو از لحاظ ظاهری متفاوت از حشرات بالغ بوده اما مرحله شفیره، مشابه حشره بالغ است، در حشرات چهار مرحله‎ای، لارو غالبا مضرتر از حشرات بالغ است اما در حشرات سه مرحله‎ای، حشرات بالغ بیشترین ضرر را به محصول می‎زنند.
نوری خاطرنشان کرد: از مهم‎ترین آفات محصولات زراعی و باغی شهرستان سلسله که به عنوان عوامل خسارت‎زای گیاهی هستند می‎توان به موارد، آفات زراعی مهم شامل سن غلات، تریپس، انواع شته‎ها، سوسک گرده‎خوار، کک چغندر، شته سیاه باقلا ، سرخرطومی یونجه، کنه تارتن، هلیوتیس وکرم طوقه‎بر و از آفات باغی مهم به کرم سیب، لیسه سیب، کنه گالزا ،شته سبز هلو ، شته خونی وسپردارواوی سیب اشاره کرد.
وی راه‎های مبارزه با آفات را از طریق مبارزه بیولوژیک، مبارزه شیمیایی و مبارزه تلفیقی عنوان و اظهار کرد: در روش مبارزه شیمیایی از سموم شیمیایی استفاده می شود که باید این روش را در نهایت بکار برد تا آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود. در روش مبارزه بیولوژیک از یک موجود زنده برای کنترل آفت استفاده می‎شود که این روش یکی از مناسب‎ترین روش‎ها است. ولی در روش مبارزه تلفیقی می‎توان به بهترین نحو با آفت مبارزه کرد و معمولا به کشاورزان توصیه می‎شود که از این روش استفاده کنند.
وی با بیان اینکه یکی از مهم‎ترین محصولات شهرستان سلسله که از نظر کیفی و کمی در استان حرف اول را می‎زند محصول گردو است، افزود: سلسله با داشتن اقلیم مناسب و سابقه طولانی در داشتن محصول گردوی باکیفیت همیشه زبانزد عموم مردم استان بوده است.
نوری ادامه داد: منطقه کهمان با قدمت بسیار زیاد دارای باغات گردوی سر به فلک کشیده فراوانی بوده که در کنار رودخانه دائمی کهمان از جاذبه‎های گردشگری و توریسمی این شهرستان به شمار می‎رود.
این کارشناس خاطرنشان کرد: خاک حاصلخیز و اقلیم مناسب شهرستان سلسله باعث شده در اکثر مناطق این شهرستان باغات گردو به عنوان باغات غالب منطقه باشند یعنی در تمامی روستاهای این شهرستان ما از باغات گردو بهره‎مند هستیم.
وی افزود: باتوجه به این سرمایه عظیم در شهرستان چه از نظر پتانسیل تولید و درآمدزایی برای باغداران و چه از نظر گردشگری، حفظ این محصول ارزشمند از عوامل خسارتزای گیاهی ضروری و مهم به نظر می‎رسد.
نوری با بیان اینکه یکی از آفات مهم این محصول که مبارزه با آن نیاز به آموزش و زمان خاصی دارد، کنه گالزای گردو است، تصریح کرد: این کنه اختصاصا به درختان گردو حمله کرده و بر روی برگ‎ گال‎هایی ایجاد می‎کند.این کنه معمولاً در سطح فوقانی و گاهی در سطح تحتانی برگ‎های درختان گردو فعالیت داشته و اولین نشانه‎های آن به این ترتیب است که روی بعضی از رگبرگ‎ها، موها و کرک‎ها، رنگ پریده‎ای به وجود می‎آید.
وی افزود: این محل سپس کرک‎مانند شده و کمی تغییر رنگ می‎دهد و سطح آن برجسته و بالاخره محل مزبور متورم و به صورت گال قهوه ای رنگ در می‎آید.
نوری خاطرنشان کرد: گال‎های این کنه ابتدا در کنار رگبرگ‎های اصلی و سپس رگبرگ‎های فرعی تشکیل می‎شود. رنگ آن‎ها در اوایل تشکیل، زرد و به تدریج تیره می‎شود و در اواخر فصل به رنگ قرمز قهوه‎ای در می‎آیند . گال‎های تولیدی دارای سوراخی هستند که از طریق آن می‎توانند خارج و پراکنده شوند.
این کارشناس ارشد حشره‎شناسی گفت: بیشترین تراکم کنه در گال‎های اطراف رگبرگ اصلی مشاهده می‎شود و جمعیت موجود در داخل گال‎ها معمولا تا قبل از شروع خزان برگ‎ ، گال‎ها را ترک کرده و به محل‎های زمستان‎گذران منتقل می‎شوند. کنه زمستان در سر شاخه‎ها و جوانه‎های درخت گردو خفته است و مبارزه با آفات و بیماری‎های گردو به دلیل بزرگ‎بودن این درخت مشکل است زیرا سمپاشی تمام درخت به سختی انجام می‎شود.
وی ادامه داد: جهت کنترل این آفت رعایت نکاتی چند، حائزاهمیت است، یکی از مهم‎ترین مسائل که در شهرستان سلسله در باغات رعایت نمی‎شود بحث بهداشت باغ است، بدین صورت که شاخه‎های شکسته و خشک را حذف و آن‎هایی که در زمین باقی مانده‎اند جمع‎آوری و خارج از باغ معدوم کنند، پاجوش‎های اضافی درختان را قطع و باغ را به شکل اصولی هرس کرده و محل هرس را با چسب پیوند به خوبی پوشاند. کودهای حیوانی تازه یا زباله‎های داخل باغ را جمع‎آوری و از باغ خارج کرد و موارد دیگری که باغداران باید از کارشناسان مربوطه جویا شوند.
نوری گفت: بعد از رعایت بهداشت باغ، مبارزه شیمیایی با سموم کنه‎کش ضروری است و با توجه به اینکه این آفت بعد از زمستان‎گذرانی در اوایل بهار با شروع جوانه‎زنی، وارد برگ شده و تا زمان برداشت گردو در آنجا می‎ماند پس برای مبارزه شیمیایی با این محصول فقط در این دو زمان می‎توان اقدام کرد، یعنی در مرحله جوانه‎زنی برگ و بعد از برداشت محصول گردو، در غیر این دو مرحله مبارزه بی‎فایده است.
وی افزود: کنترل جمعیت آغازگر در ابتدای سال نقش مهمی در تداوم و شدت آلودگی‎های جدید داشته و باید با استفاده از ترکیبات مناسب کنترل شود بنابراین در مناطقی که آلودگی شدید باشد در فصل بهار هنگام باز شدن جوانه‎های برگی و بعد از برداشت محصول زمانی که برگها رو به زردی می‎گذارند از سموم کنه‎کش بهره‎گیری کرد.
این کارشناس ارشد حشره‎شناسی تصریح کرد: بهترین نوع سم، سم نئورن(برموپروپیلات) است که به میزان یک و نیم در هزار استفاده می‎شود. البته باغداران باید در خصوص مبارزه شیمیایی با کارشناسان کلینیک گیاه پزشکی در خصوص زمان دقیق مبارزه، میزان سم و نوع سم مشورت کنند.
وی یادآور شد: از عواملی که باعث گسترش این آفت شده است عدم مبارزه باغداران با این آفت است که دلیل آن نداشتن آگاهی و اطلاعات صحیح از زمان و نحوه مبارزه، بزرگی درختان گردو و نبود سمپاش‎های مناسب است که اکثر باغداران از این امر صرف‎نظر می‎کنند.
نوری خاطرنشان کرد: تلاش در بالا بردن سطح آگاهی باغداران و فراهم کردن امکانات سمپاشی از سوی مسئولان می‎تواند در کنترل این آفت مهم که هم از نظر اقتصادی به باغداران خسارت وارد می‎کند و هم در بحث زیبایی و گردشگردی حائز اهمیت است، ضروری به نظر می‎رسد.