نامه 23 انجمن علوم کشاورزی به رییس جمهور، برای اصلاح بودجه تحقیقات

اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی مدرن کشور متشکل از 23 انجمن علمی تخصصی کشاورزی مدرن صبح روز چهارشنبه(26-09-93) طی نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهوری، از کاهش چشمگیر اعتبارات بخش کشاورزی به ویژه تحقیقات کشاورزی در بودجه ابراز نگرانی کردند.

118

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران )ایانا(، اصل این نامه که به امضای رییس اتحادیه انجمن های علوم کشاورزی مدرن کشور و تایید 23 انجمن شامل انجمن های علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور، انجمن ایمنی زیستی کشور، انجمن بیوتکنولوژی ایران، انجمن ژنتیک کشور، انجمن آبخیزداری ایران، انجمن اقتصاد کشاورزی ایران، انجمن ترويج و آموزش كشاورزي ايران، انجمن علوم علف‌های هرز ایران، انجمن كنه شناسي ايران، انجمن حشره شناسی ایران، انجمن سازگاري با خشكي و خشكسالي ايران، انجمن گل و گياهان زينتي ايران،انجمن فیزیولوژی گیاهی ایران، انجمن مهندسي ماشين هاي كشاورزي و مكانيزاسيون ايران، انجمن بوم شناختی ایران، انجمن ماهيان سردابي،انجمن قارچ شناسی ایران، انجمن بذر ایران، انجمن توسعه روستایی ایران، انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران،انجمن زنبور عسل ایران، انجمن پروبیوتیک و غذاهای فراسودمند ایران و انجمن گیاهان دارویی ایران رسیده و نسخه ای از آن به خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) ارسال شده، به شرح ذیل است.

جناب آقای دکتر روحانی
رئیس محترم جمهور
سلام علیکم.
با احترام، ضمن تقدیر از تلاش‌های ارزنده حضرتعالی و همکاران محترم، چنانچه مستحضرید و نتایج مطالعات مختلف داخلی و بین المللی نشان می‌دهد، بخش کشاورزی با آثار پیشین مشهود و اثبات شده و آثار پسین در حال گسترش، می‌تواند در تقویت اقتصاد مقاومتی، خروج از رکود و کاهش فقر، اشتغال‌زایی و پایداری سایر منابع بسیار موثر باشد. بند های 6 و 7 سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري نیز بر اهمیت تامین امنیت غذایی با هدف کاهش وابستگی کشور تاکید دارند.
اما بروز توانایی‌های بخش کشاورزی، خود در گرو رشد عوامل تولید است. کمبود تاریخی سرمایه در بخش کشاورزی ایران، حداقل در کوتاه مدت امیدی به دستیابی رشد از طریق افزایش عوامل تولید باقی نمی‌گذارد. لذا تنها و تنها راه خروج از دور باطلی که بخش کشاورزی ایران درگیر آن است تکیه بر افزایش بهره‌وری است. تحقیقات کاربردی به عنوان موتور محرکه به واسطه بدنه بالنسبه بزرگ و کارآمد بخش علمی، هم در حوزه آموزش و هم در حوزه پژوهش می‌تواند حداقل در کوتاه مدت خلاء ناشی از گریز سرمایه از بخش کشاورزی را جبران کند. اما متاسفانه در لایحه بودجه سال 1394 نه تنها به اهمیت بخش کشاورزی در کمک به خروج از رکود تورمی کمتر توجه شده و بودجه دستگاه متولی از رشد منفی واقعی برخوردار است، بلکه شدت بی‌توجهی به بودجه تحقیقات کشاورزی عملا حتی امکان جبران تورم برآوردی در لایحه را هم فراهم نمی‌کند. این امر موجبات نگرانی فراوان انجمن‌های علمی و متخصصین مستقل را فراهم آورده است. عدم توجه لازم و کافی دولت به بخش کشاورزی نه تنها گریز سرمایه از بخش را تشدید می‌کند بلکه کاهش بودجه واقعی تحقیقات کشاورزی، عملا بخش را در مقابله با کمبودهای موجود، خلع سلاح می‌کند.
جناب آقای رئیس جمهور
می‌دانیم که کاهش درآمدهای نفتی، شرایط بد به ارث رسیده در کنار تحریم‌های ظالمانه موجود، تدوین بودجه 1394 را بسیار سخت کرده است؛ لیکن تصدیق می‌فرمائید که بودجه‌ریزی علم تخصیص است و آیندگان ما را به واسطه تداوم تخصیص‌های نادرست نخواهند بخشید. اتحادیه انجمن‌های علوم کشاورزی بر اساس مصوبه مجمع عمومی مورخ 24/9/93 خود از حضرتعالی تقاضا دارند تا دیرنشده و هنوز امیدی به احیای بخش کشاورزی کشور باقی است دستور فرمایند نحوه تخصیص بودجه به بخش کشاورزی به صورت کلی و تحقیقات کشاورزی به صورت خاص تغییر کند و در تعامل با مجلس شورای اسلامی این نقیصه تا حد امکان جبران شود.

اتحادیه انجمن‌‌های علوم کشاورزی کشور
منبع: http://www.iana.ir-26/09/93