توسعه کشت و تولید زیتون با هدف تامین نیاز روغن کشور

126

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گسترش باغ های زیتون را از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: با توسعه کشت و تولید زیتون باکیفیت و استحصال روغن از آن تلاش می‌ کنیم در جهت تامین بخشی از نیاز کشور به روغن گام برداریم.
به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) و به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی گیلان، محمد علی طهماسبی امروز در حاشیه بازدید از باغ های زیتون رودبار، یکی از مشکلات پیش روی کشاورزی را وابستگی کشور به واردات روغن دانست و گفت: با وجودی که شهرستان رودبار قطب تولید زیتون در کشور است اما هنوز بیش از 20 هزار هکتار پتانسیل برای افزایش باغ ها در این شهرستان نهفته است که در تلاشیم با تولید زیتون مرغوب رودبار و استحصال روغن این میوه قرآنی، وابستگی کشور را کاهش دهیم.
وی اصلاح باغ های قدیمی و جوان‌سازی درختان را در افزایش تولید بسیار موثر دانست و افزود: طرح محوری گسترش زیتون در آینده‌ای نزدیک در گیلان اجرا خواهد شد.
معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی باتوجه به کمبود آب در کشور، مصرف کم و به موقع آب برای تولید باکیفیت محصولات کشاورزی را از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد.
وی مساحت باغ های کشور را 2 میلیون هکتار اعلام و خاطرنشان کرد: نیمی از این باغ ها به سیستم آبیاری تحت فشار تجهیز شده‌اند و در تلاشیم با ایجاد تسهیلات مختلف تمامی سطوح باغ های کشور به این سیستم مجهز شوند.
طهماسبی یادآور شد: در گذشته قانونی وجود داشت که براساس آن برخی از محصولات را می‌توانستیم به صورت تحت فشار آبیاری کنیم، اما در یک سال گذشته با پیگیری‌های وزیر جهاد کشاورزی و همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تمامی محصولات کشاورزی را می‌توان با این سیستم آبیاری کرد.
وی خاطرنشان کرد: نگاه دولت تدبیر و امید به توسعه باغ ها نگاه ویژه‌ای است اما مقدار اعتبارات این بخش نیاز به افزایش دارد.
گفتنی است؛ معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به همراه دکتر افشار رئیس امور اراضی کشور در سفر به گیلان، ضمن بازدید از باغ های زیتون استان، در باغ اتکا و علی‌آباد شهرستان رودبار نهال غرس کردند./
منبع: http://keshavarznews.ir-19/12/93